Kim Jesteśmy?

FIBER powstał z marzeń

Chęć łączenia ludzi i pokonywanie ograniczeń towarzyszą historii naszej firmy od samych jej początków. 15-letnie dzieje Interkonekt w Wolbromiu - operatora sieci światłowodowej FIBER - pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych, a uczciwe prowadzenie biznesu sprzyja nawet najbardziej odważnym zamiarom. Nasi klienci mówią, że jesteśmy czymś więcej niż firmą. Wokół naszej działalności jednoczą się ludzie, którzy chcą zmieniać świat - ten bliski i całkiem daleki. Przyłącz się do nas!

Razem można więcej

Naszej marce FIBER początek dały dwie małe firmy, których właścicielami byli szkolni koledzy, od młodych lat interesujący się nowymi technologiami. W 2004 roku młody student wrocławskiej Akademii Ekonomicznej w rodzinnym Wolbromiu zaczął stawiać pierwsze kroki na drodze do budowy lokalnej sieci internetowej. Rok później powstała firma drugiego ze wspólników - studenta Politechniki Wrocławskiej, który wiedział potencjał w budowie bezprzewodowej sieci internetowej na terenie podwolbromskich sołectw. Firmy uzupełniały się w swoich działaniach i wspierały. Niebawem bezprzewodowe nadajniki pojawiły się w gminach Wolbrom, Pilica, Trzyciąż, Charsznica, Żarnowiec, Klucze i Skała. Dzięki dużej ambicji i wizji internetu przyszłości, w wielu domach na tym terenie po raz pierwszy komputery zostały podłączone do globalnej sieci.

Wyznając zasadę, że razem można lepiej i więcej niż działając osobno, w 2007 roku firmy połączyły siły. I tak powstał INTERKONEKT w Wolbromiu. Żadnemu ze wspólników nie przyszło wtedy do głowy, że dają początek wiodącemu lokalnemu operatorowi sieci światłowodowej FIBER, a przesyłane ich łączami dane już niebawem będą trafiać do odbiorców z prędkością światła.

Kolejnym ważnym krokiem w historii naszej firmy było przejęcie od dotychczasowego konkurenta - firmy TAXO - sieci przewodowej LAN na osiedlach mieszkaniowych w Wolbromiu. Pozwoliło nam to na rozszerzenie działalności i dostarczanie internetu za pośrednictwem sieci Ethernet w zabudowie wielorodzinnej.

Decyzja o połączeniu trzech firm w jedną szybko przyniosła efekty. INTERKONEKT stał się firmą rozpoznawalną wśród mieszkańców, a co najważniejsze - wysoka jakość usług przełożyła się na wciąż rosnące zaufanie klientów. Z kolei inwestycje w zaplecze techniczne i kadrę zaczęły przynosić realne zyski. Stabilność finansowa dodała nam jeszcze więcej odwagi i pojawiły się bardziej ambitne plany.

Do stałej oferty firmy wprowadziliśmy kompleksową obsługę informatyczną przedsiębiorstw, co w połączeniu z ciągle rosnącą ilością odbiorców internetu od INTERKONEKTU, spowodowało konieczność stworzenia profesjonalnego Biura Obsługi Klienta oraz serwisu dostępnego całą dobę.

Jeszcze więcej MOCY

Przełomowy dla naszej firmy był 2010 rok, który przyniósł zmianę operatora hurtowego dostawcy internetu. Przyspieszyły łącza i przyspieszyły kolejne inwestycje. W Olkuszu zbudowaliśmy drugą profesjonalną serwerownię oraz kupiliśmy radiolinię na pasmo licencjonowane o przepływności 400 Mb/s. Przypieczętowaniem tego dobrego dla naszej firmy roku było przejęcie sieci bezprzewodowego dostępu do Internetu ILKUS. Umożliwiło nam ono ekspansję na nowy rynek, jakim był wtedy Olkusz. Ilość klientów wzrosła dwukrotnie, co stanowi najlepsze podsumowanie tego czasu.

Nie spoczęliśmy na laurach, a sukces z poprzedniego roku motywował nas do kolejnych ważnych decyzji. W 2011 nasz firma zainwestowała w zakup licencji na pasmo 10GHz oraz 6GHz na terenie powiatu olkuskiego. Dzięki nowym dwóm radioliniom o znacznie większej przepustowości mogliśmy dostarczać jeszcze więcej internetu w jeszcze więcej miejsc. Tego samego roku INTERKONEKT kupił kolejną sieć radiowego dostępu do internetu SKY-NET, co pozwoliło na działalność na terenie nowych miejscowości - Bukowna i Bolesławia.

Miejsce wśród wiodących operatorów sieci internetowych zapewniło INTERKONEKTOWI przystąpienie do Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE) pod koniec 2011 roku. Aktywna działalność w Izbie zaowocowała nowymi kontaktami z najlepszymi operatorami w Polsce, a współpraca z nimi przyniosła nowe pomysły i jeszcze śmielsze zamiary.

Rozwój z prędkością światła

Bezsprzecznie przełomowym momentem w historii firmy INTERKONEKT było uruchomienie pierwszego pasma światłowodowego, które zapoczątkowało doskonale rozpoznawalną dzisiaj na lokalnym rynku markę FIBER. Aby marzenie o budowie sieci światłowodowej mogło stać się realne, firma z sukcesem aplikowała o środki zewnętrzne. Wsparcie unijne przełożyło się na setki kilometrów światłowodu, który umożliwił dostęp do szerokiego pasma tysiącom odbiorców, w tym również z terenów wiejskich i mniejszych miejscowości, wcześniej pomijanych przez innych operatorów.

Od 2012 roku światłowody sukcesywnie zaczęły zastępować dotychczasowe kable w technologii Ethernet, a osoby korzystające z sieci radiowej chętnie zaczęły przyłączać się do sieci FTTH, dającej nieporównywalnie większe możliwości przy transmisji danych. Pod nazwą FiberPower, a później FIBER, INTERKONEKT umożliwił tysiącom mieszkańców korzystanie z usług triple-play, czyli internetu, telewizji i telefonii. O terytorialnym rozwoju firmy świadczy również kolejne przejęcie infrastruktury, tym razem poprzez zakup Eurocomu.

Dynamiczny rozwój zachęcił nas do rebrandingu firmy i wprowadzenia nowej identyfikacji wizualnej. Logo, materiały informacyjne i reklamowe w jednolitej szacie graficznej poprawiły rozpoznawalność FIBER na lokalnym rynku.

Pracujemy dla lokalnej społeczności

Marka FIBER łączy ludzi na wielu poziomach - nie tylko w sensie komunikacji sieciowej. Od wielu lat zarząd i pracownicy firmy angażują się w inicjatywy ważne dla lokalnej społeczności. Każdej jesieni tysiące odblasków trafiają do dzieci i dorosłych z terenu, na którym obecny jest FIBER w ramach autorskiej akcji “Bądź widoczny, bądź bezpieczny”. Pełen atrakcji namiot z napisem FIBER jest wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego dla mieszkańców - na festynach, piknikach, świętach miast czy na lodowisku. Firma chętnie wspiera instytucje społeczne, w tym przede wszystkim lokalne stowarzyszenia, kluby osiedlowe i szkoły. Ważną częścią działalności prospołecznej jest profilaktyka, w tym profilaktyka związana z bezpieczeństwem w sieci. FIBER dostarcza bezpłatnie internet do szkół w powiatach olkuskim i zawierciańskim. Mieszkańcy mogą korzystać z darmowych hot-spotów w ważnych miejscach spotkań, jak rynki czy Domy Kultury.

INTERKONEKT dzisiaj

Kilka ostatnich lat zmieniło oblicze naszej firmy. Nasz zespół włożył dużo wysiłku w to, aby stać się godnym zaufania i solidnym partnerem dla mieszkańców oraz firm z terenu, na którym pracujemy. Cieszymy się, kiedy do wielotysięcznej społeczności FIBER dołączają nowi odbiorcy naszych usług - internetu, telewizji i telefonu. Naszą największą motywacją są zadowoleni Klienci, którzy widzą nasze zaangażowanie i wspierają nasze działania. To dzięki możemy robić to, co najbardziej lubimy - łączyć ludzi z prędkością światła!